خدمات طراحی لوگو

مشاهده نمونه سفارش های انجام شده در خصوص انجام خدمات طراحی لوگو و آرم برای جلب اعتماد بسیار اهمیت دارد. سفارشهای صورت گرفته در کومو مارکت در انواع مختلف در این صفحه قرار گرفته است. همان طور که مشاهده میکنید ، به دلیل اهمیت فرم وب کالر استفاده در بسیاری از این نمونه ها فرم وب کالر آورده شده است. این فرم شامل دو فرم تیره و روشن برای استفاده در وبسایت ها و اپلیکیشن میباشد. که در خصوص موارد بسیاری کاربرد دارد. همچنین از رنگبندی آن در هنگام انجام خدمت طراحی لوگو و نشان باید از رنگ های وب کالر استفاده شود. باید توجه داشته باشید که نوع فعالیت میتواند نوع قالب ، نوع سبک ، و انتخاب حروف را تعیین کند. به عبارت دیگر در طراحی ، تمامی ساختار یک لوگو مناسب باید بر پایه فعالیت مورد نظر صورت گیرد.

در ادامه برخی از نمونه کار های طراحی نشان انجام شده توسط تیم طراحی کومو مارکت قرار داده شده است. هر یک از این لوگوها در سبک های مختلف با رعایت تمامی نکات مربوطه طراحی شده اند.

لوگو چیست ؟

همان طور که به صورت کامل در یکی از مقالات سایت گفته شد لوگو عبارتند از یک طرح بصری تشکیل شده از حروف ، نماد و یا ترکیبی از این دو میباشد که جهت شناسایی و ایجاد تمایز بین فعالیت های مشابه دیگر طراحی میشود. این طرح ها به دلیل انتقال مفاهیم به صورت تصویری میتوانند در نمایش اطلاعات مهم یک برند مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین شناسایی و یادآوری یک طرح ساده میتواند از یک نام ساده تر باشد. در واقع انجام صحیح و سفارش طراحی لوگو برای یک برند از جهات بسیاری دارای اهمیت است. یکی از مهمترین کاربرد در این طرح ، برندینگ و تهیه عناصر ارتباطی یک فعالیت خاص است. برای مثال معمولا در برندینگ و به خصوص طراحی هویت بصری یکی از عناصر بسیار مهم لوگو برند میباشد. برای مثال توصور کنید که نماد یک فعالیت نامناسب باشد و نیاز باشد برای آن یک کارت ویزیت طراحی شود. در این صورت به دلیل اینکه باید طرح کارت ویزیت با نماد آن هماهنگ باشد کارت ویزیت هم نامناسب خواهد شد. لذا برای طراحی لوگو موارد بسیار مورد توجه قرار میگیرد که نتیجه آن یک طرح هماهنگ با موضوع فعالیت شما است. در ادامه در خصوص عوامل مهم در طراحی لوگو، هزینه و قیمت طراحی لوگو، اهمیت سفارش این طرح و موارد دیگر مورد برسی قرار خواهد گرفت.

موضوع فعالیت در انتخاب فرم های لوگو :

برای انجام سفارش طراحی لوگو ، شناخت موضوع فعالیت در انتخاب فرم های آن بسیار اهمیت دارد. به عبارت کلی جلوه فرم یک لوگو ، موضوع فعالیت را منعکس میکند. همچنین در خصوص استفاده از وب کالر مود در هنگام انجام سفارش طراحی لوگو باید با استفاده از اطلاعات بریف های ارسالی ، با نیاز موضوع فعالیت بیشتر آشنا شوند. به این صورت که در برخی مواقع نیاز استفاده آرم و نشان در موارد چاپی بیشتری از وب کالر باشدهمچنین در مواردی استفاده از طرح سیلوئت اهمیت بسیار بیشتری نسبت به فرم اصلی دارد. چرا که با فرم های سیلوئت لوگو های برجسته ایجاد میشود. از این رو برای ساخت مهر ها و طرح های برجسته اهمیت زیادی دارد. این مورد در موارد صنعتی مانند تولید کننده قطعات خودرو کاربرد بالایی دارد.

طراحی لوگو برای مدرسه و آموزشگاه :

برای طراحی لوگو برای فعالیت های آموزشی میتوانید از لوگو های ساده تر با معانی عمیق استفاده نمایید. اما با این حال استفاده از طرح های تایپ بیس در این موضوعات توصیه میشود. استفاده از لوگو به صورت کاملاً تصویری، باعث تمرکز کمتر بروی نام برند خواهد شد. این مورد به خصوص در فعالیت های تازه تأسیس و یا فعالیت هایی که شناخت افراد از آن ها کمتر است، تأثیر لوگو را کمتر خواهد کرد. لذا برای شناخت بهترنام فعالیت، جهت طراحی لوگو برای مدرسه و آموزشگاه ها، توصیه میشود که طرح به صورت تایپ بیس طراحی شود. مواردی مانند در صورت وجود سایت، مونوگرام ترکیبی نیز میتواند انتخاب بسیار مفیدی باشد.

طراحی لوگو برای کافه :

در طراحی لوگو برای کافه ها و رستوران نام فعالیت دارای اهمیت زیادی است. این مورد به دلیل تشخیص بهتر نام فعالیت توسط مخاطبین و عابران پیاده است. معمولاً تمرکز فعالیت این مراکز بروی خدمات حضوری است. لذا باید برای مخاطبینی که از فعالیت مورد نظر صرفاً نام آن را در اختیار دارند، باید شناسایی بهتری در بین ساختمان های دیگر داشته باشد. تصور کنید که چند کافه یا رستوران در کنار یکدیگر باشند. اگر نام فعالیت خوانایی لازم را نداشته باشد و یا لوگو به صورت تصویری تهیه شده باشد، مخاطبین شما که قصد ورود به کافه یا رستوران شما را دارند ممکن است به اشتباه به ساختمان دیگر مراجعه کنند. لذا برای جلوگیری از این مشکل ، در طراحی لوگو برای این مراکز از سبک تایپ بیس کامل (نام کامل یک فعالیت بدون خلاصه سازی) استفاده میشود.

اهمیت سفارش طراحی لوگو :

بیشترین نیاز برای ساخت یک لوگو برای شناخت بهتر مخاطبین موضوع فعالیت است. اهمیت انجام خدمات سفارش طراحی لوگو در شناخت سریع ، دقیق و به طور کلی انتقال بهتر مفهوم ظاهری میباشد. لوگو چهره یک برند میباشد. چهره یک برند باید در انتقال اطلاعات به بیننده مفهوم فعالیت مورد نظر را برساند. به طور کلی وظیفه اصلی طراحی آرم یک برند برای انتقال مفهوم مناسب به مخاطبین آن میباشد. انتقال مفهوم ظاهری نیز به وسیله فرم و رنگ صورت میگیرد. توجه به انتقال مفهوم ظاهری یکی از مهمترین موارد مرتبط با انجام سفارش طراحی آرم است. با اینکه قیمت طراحی لوگو تخصصی مقداری بالا خواهد بود، اما همچنان به دلیل توجه طراح به موارد مذکور در کنار دیگر اجزای بصری تأثیر بسیار بالایی خواهد داشت.

اهمیت انجام سفارشات طراحی لوگو به صورت اختصاصی :

انجام سفارشات طراحی لوگو باید به صورت یونیک و واحد ایجاد شود. این به معنی این است که فرم ظاهری لوگو نباید شباهت زیادی به لوگو های دیگر داشته باشد. در صورت رعایت این مورد شناخت برند توسط مخاطبین فعالیت مورد نظر راحت تر بوده و از طرفی از برخی اشتباهات که ممکن است باعث مراجعه اشتباه مخاطبین شما به برند های متفرقه جلوگیری کند. همچنین برخی از افراد با قصد سواستفاده از برند های معتبر جهت جذب مخاطبین آن ها ، از لوگو هایی با شباهت فراوان نسبت به آن ها استفاده میکنند. این مورد یک عمل غیر قانونی میباشد. همچنین در مواردی نوعی کلاه برداری به شمار رفته و مشکلات قانونی زیادی دارد. از این رو اهمیت انجام سفارش طراحی لوگو به صورت اختصاصی بسیار بالا است.

اهمیت فرم شناسی در انجام سفارش طراحی لوگو :

فرم شناسی و تأثیر روانشناختی آن یکی از موارد مهم در انجام سفارش های طراحی یک لوگو میباشد. فرم ها به طور کلی به چهار دسته تقسیم میشوند. فرم های سخت ، نرم ، منظم و نامنظم که از آن ها چهار قالب فرم اصلی برای طراحی نشان استفاده میشودهر کدام از این قالب ها فرم برای موضوع فعالیت خاصی مورد استفاده قرار میگیرد. برای مثال قالب فرم نرم و منظم برای موضوعات خدماتی کاربرد زیادی دارد. چرا که تعادل زیادی داشته و از طریق کاهش استرس باعث ایجاد اعتماد در بیننده خواهد شد. همان طور که مشاهده میکنید فرم شناسی در انجام سفارش طراحی لوگو کاربرد بسیاری دارد. 

اهمیت شناخت انواع آرم :

برای سفارش طراحی لوگو باید با انواع آن آشنا باشید. به طور کلی نشان و آرم ها دارای انواع بسیار زیادی هستند. طبق قوانین طراحی لوگو استفاده از نوع آن باید با توجه به موضوع فعالیت صورت بگیرد. برای مثال برای طراحی نشان یک برند برای موضوعات چند ملیتی استفاده از نوع لوگو آرم و انواع لوگو های همان شیپ بیس کاربرد بیشتری دارد. چرا که مفهوم را به صورت تصویری ارائه میدهد. در حالی که استفاده از یک لوگو به صورت تایپ بیس به دلیل پیشنیاز شناخت زبان ، میتوان گفت که برخی از مخاطبین در شناخت کامل آن با مشکل مواجه میشوند.  البته برای این موضوع باید موارد دیگر را هم در نظر داشت. بریف های ارسال شده توسط کومو مارکت جهت درک بهتر موضوع فعالیت برای انجام دقیق تر سفارش های طراحی لوگو و آرم میباشد. 

باید گفت که شناخت انواع آرم به منظور استفاده از آن ها به دلیل تفاوت های ساختاری آن بسیار اهمیت دارد. از طرفی کاربرد هر یک از این موارد میتواند بسیار از یک دیگر فاصله داشته باشد. از این رو شناخت بهتر انواع چه برای طراح و چه برای مراحعه کننده بسیار با اهمیت بوده و از بروز مشکلات آینده جلوگیری میکند. چرا که نمیتوان لوگویی را که در ذهن مخاطبین آن فعالیت در طی سالیان دراز ماندگار شده به سادگی تغییر داد. از این رو استفاده از یک سبک در طراحی باید تناسب زیادی به نوع مخاطبین و همچنین نوع فعالیت مورد نظر داشته باشد. برای مثال استفاده از لوگو تایپ ها با حروف فارسی در صورتی که شما دارای مخاطبین غیر ایرانی باشید که از حروف فارسی اطلاعی نداشته باشند مشکلات زیادی را برای برند شما به وجود خواهد آورد. در نتیجه شما مجبور به تهیه یک لوگو دوم خواهید شد. از طرفی اگر شما سبک آرم را به صورت بیان تصویری تنظیم کنید به سادگی میتوان ارتباط خوبی با تمامی افراد غیر بومی برقرار کرد.

انواع آرم :

لوگو ها از نظر ساتار به سه دسته شیپ بیس (shape base) و تایپ بیس (type base) و تلفیقی تقسیم میشود. هر یک از این موارد دارای انواع به خصوص خود هستند. برای مثال لوگو های تایپ بیس شامل تمامی لوگو های لتر بیس (letter base) مانند مونوگرام و انواع لوگو تایپ ها میباشد که با استفاده از حروف ، طراحی نشان انجام میگیرد. انتقال مفهوم ظاهری در این انجام سفارش طراحی این نوع نشان ها از طریق مطالعه حروف صورت میگیرد. از این رو نیاز به شناخت زبان مورد استفاده در آن دارد. از طرفی لوگو های شیپ بیس نیز شامل تمامی لوگو آرم ها میشود که با استفاده از یک فرم خاص از یک موضوع انتقال مفهوم ظاهری را به صورت تصویری انجام میدهد. از این رو برای تمامی افراد قابل استفاده است.

همان طور که گفته شد در خصوص طراحی لوگو آرم ( شیپ بیس ) به دلیل انتقال مفهوم تصویری در موضوعاتی که به صورت بین المللی فعالیت میکنند و یا درصد مخاطبین آن ها از افرادی با زبان های متفاوت بیشتر است کاربرد بالاتری دارد. این خصوصیات به این سبک از لوگو این امکان را میدهد که مفاهیم را به صورت کاملا بصری به بیننده انتقال داده و از این رو محدودیت هایی که شامل دانش نسبی از یک زبان را شامل میشود ندارد. لذا در سفارش هایی طراحی لوگو که دارای مخاطبین چند زبانه هستند توصیه میکنیم لوگو فعالیت به صورت آرم و یا همان تصویری باشد. به طور کلی سبک های طراحی آرم دارای کاربرد های متفاوتی نسبت به یکدیگر میباشند. در ادامه توضیحاتی در خصوص معرفی این سبک ها و همچنین کاربرد آن ها برای شما داده میشود.

لوگوتایپ :

طراحی لوگوتایپ شامل بسیاری از نشان ها میشود. به طور کلی تمامی طرح های تایپ بیس برای استفاده به عنوان نشان، جزو دسته لوگوتایپ ها هستند. تمامی بخش های این طرح ها از حروف ساخته شده است. در انجام خدمات سفارش طراحی لوگو تایپ باید تنها از یک زبان در یک طرح استفاده کرد. به دلیل انتقال مفهوم ساده و سریع و محدودیت تعداد اجزا داخل یک طرح استفاده از چند زبان در یک آرم و نشان مشکلاتی را برای انتقال مفهوم ظاهری به وجود می آورد. از طرفی هم برای انجام لوگوتایپ ها باید قالب فرم کاملا متناسب با موضوع فعالیت ایجاد شود. چرا که قالب فرم در این لوگوها به عنوان جزء ارتباطی شناخته میشود.

کاربرد طراحی لوگو تایپ :

اگر چه این سبک شامل انواع بسیار گسترده ای از موارد مختلف میشود. از این رو کاربرد طراحی لوگوتایپ برای موارد گسترده ای قابل انجام است. اما در صورتی که از در مورد استفاده از حروف زبان های بومی صرفا برای موضعاتی که دامنه فعالیت آن ها در محدوده منطقه مرتبط با زبان خود ( کشور و یا کشور های همزبان) کاربرد دارد.  

لوگو تصویری :

لوگو آرم یا همان لوگو تصویری شامل طراحی نشان به صورت اشکال بدون استفاده از حروف و نماد های متنی میباشد. این نمادها برای انتقال مفهوم به صورت تصویری بسیار مناسب هستند. به عبارت دیگر ، در صورت استفاده صحیح از این نوع لوگو در برند خود ، مخاطبین شما حتی در کشور های دیگر لوگو شما را خواهند شناخت. این لوگو ها به دلیل ثبات در انتقال مفهوم در تمامی مناطق و کشور ها برای استفاده در لوگو های بین المللی استفاده میشوند. برای انجام سفارش طراحی لوگو آرم باید با تحلیل فرم مناسب شفافیت را برای انتقال مفهوم صحیح آماده کرد. به عبارت دیگر نیاز به انجام برسی فرم برای انتقال مفهوم ظاهری موضوع فعالیت ، در این نوع لوگو بسیار اهمیت دارد.

لوگو انتزاعی :

لوگو های انتزاعی به دلیل انتقال مفهوم ظاهری بسیار بالا ، عمل یادآوری آن توسط بیننده و مخاطبین موضوع فعالیت بسیار بالا است. این موارد شامل طراحی آرم و نشان با اجزای مفهومی با دارای معانی عمیق میباشند. برای سفارش طراحی لوگو های انتزاعی تعداد اجزای تشکیل دهنده آن جهت افزایش سرعت در انتقال مفهوم ظاهری بسیار کاهش پیدا میکند. این مورد یکی از مهمترین عامل های ایجاد طرح های بیادماندنی است. از طرفی با ایجاد مفاهیم عمیق و همین طور استفاده صحیح از قالب های فرم لوگو ، ارتباط آن را با موضوع فعالیت حفظ میکنند. به طور کلی با محاسبه میانگین درصد وزن لوگو ارزش گذاری آن را از طریق نسبت های وزنی آن بر اجزا اعمال میشود. که این مورد نشان دهنده یک لوگو کامل و ایده عال است. از این رو انجام سفارش های طراحی لوگو های انتزاعی نیاز به زمان بیشتری دارد.

مونوگرام :

لوگو های مونوگرام به طرح هایی گفته میشود، که از یک یا دو حرف اول نام و نوع فعالیت موضوع مورد نظر در آن استفاده شود. به طور کلی تمرکز این نوع لوگو بر انتقال مفهوم ظاهری میباشد. این مورد به معنای فهم بهتر لوگو توسط مخاطبین فعالیت مورد نظر است. از طرفی برای انجام طراحی لوگو مونوگرام باید به دو مورد از سه قانون اصلی  توجه ویژه ای شود. این موارد شامل محدودیت تعداد اجزا و سرعت انتقال مفهوم میشود. در نتیجه باعث شناخت بسیار سریع تر و همچنین یادآوری راحت تر تصویر برند در ذهن مخاطب خواهد شد. از این رو برای انجام سفارش خدمات طراحی لوگو مونوگرام باید به سادگی توجه بسیاری کرد. اساس کلمه مونوگرام نیز بر پایه همین موضوع ایجاد شده است. طراحی این نشان ها تمرکز بالایی بر کاربرد آن دارند. چرا که ویژگی های این سبک از طراحی تأثیر بالایی در میانگین درصد وزن و تمرکز یک لوگو دارد.

 

اهمیت جزییات در طراحی مونوگرام :

جزییات در این سبک از طراحی نشان کاربرد بسیاری را به آن میدهد. در واقع جزئیات کم مونوگرام باعث ایجاد یکسری ویژگی های مثبت در آن شده است. یکی از مهمترین این موارد یادآوری بهتر این نماد ها است. این به معنای تشخصی سریع تر برند لوگو در خصوص مخاطبین خود میباشد. البته مونوگرام ترکیبی عملکرد بهتری در این خصوص نشان میدهد. لذا ترکیب المان های فعالیت مورد نظر به گونه ای که جزییات در آن کاهش پیدا کرده باشد میتواند بر سرعت انتقال مفهوم و شناخت بهتر یک فعالیت تأثیر زیاد تری در خصوص سبک های طراحی آرم دیگر داشته باشد. برای مثال این مورد در انجام طراحی لوگو مسکات دقیقا بر عکس است. با این حال در برخی از شرکت ها جهت درک بهتر (اما نه سریع) از کاراکتر های شرکتی استفاده میکنند. در نهایت بخشی از آن ها را در آرم خود قرار میدهند. با این حال سرعت انتقال مفهوم در لوگو های  مسکات به خصوص در مقیاس های کوچک شده بسیار کمتر از سبک های دیگر میباشد. اما کاربرد این لوگو با طراحی مونوگرام چه نوع ساده و چه نوع ترکیبی آن کاملا متفاوت میباشد. 

 

مونوگرام مفهومی :

در سبک مونوگرام مفهومی بر خلاف مونوگرام بیشتر با استفاده از اشکال طبیعی و هندسی طراحی میشود. خود کلمه مونوگرام به معنی یک واحد جزء از یک واحد کل میباشد. در خصوص لوگو مونوگرام مفهومی نیز تمرکز بر نشان داده یک مفهوم جزء از کل یک معنی خاص میباشد. از این رو در خصوص انجام سفارش طراحی لوگو مونوگرام مفهومی باید مفهوم موضوع فعالیت در طرح گنجانده شود. این سبک یکی از سخت ترین سبک های طراحی آرم میباشد. طراحی این نوع لوگو بیشتر برای شرکت ها و مراکز تجاری بزرگ مناسب تر است. برند هایی مانند nike ، lamborghini ، هیوندای ، اپل و پپسی از این روش استفاده کرده اند.

کاربرد طراحی آرم مونوگرام :

همان طور که گفته شد مونوگرام به دلیل جزییات بسیار پایینی که دارد تمرکز بالایی در زمینه یادآوری و موارد مرتبط با انتقال مفهوم دارد. از این رو این سبک در انجام سفارش طراحی لوگو برای شرکت هایی که مخاطبین ثابتی داشته و یا نیاز به شناخت سریع تر در آن بالا میباشد مانند برخی از زمینه ها که رقابت در آن فراوان است کاربرد زیادی دارد. این مورد به دلیل شناخت بهتر مخاطبین هدف خود میباشد. از این رو داشتن یک لوگو با جزییات کمتر ( حتی اگر مونوگرام نباشد ) میتواند به این فعالیت ها در خصوص شناخت و یادآوری برند تا حد زیادی کمک کند.

مسکات

طراحی لوگو مسکات یکی از موارد با اهمیت در خصوص کاربرد های عموماً تجاری با رویکرد اغلب غیر رسمی میباشد. در این لوگو از یک کارکتر استفاده میکنند از این رو معمولا دارای جزییات بالاتری نسبت به دیگر سبک ها دارد. با این حال طراحی کارکتر به دلیل دارا بودن یک شخصیت خاص بهتر میتواند محیط یک فضا و برند را بهتر به تصویر بکشد. در بعضی از موارد شرکت هایی که دارای کاراکتر تجاری هستند از بخشی از کاراکتر در لوگو نیز استفاده میکنند.

کاربرد طراحی آرم مسکات :

کاربرد طراحی لوگو مسکات بیشتر در زمینه برخی از موضوعات تجاری کاربرد بیشتری دارد. لوگو مسکات به دلیل جذب بهتر مشتری درک محیط فعالیت را در قالب یک کاراکتر به بیننده منتقل میکند. در واقع به عبارت ساده تر میتوان گفت که جهت ارتباط بیشتر با بیننده خود را بیشتر معرفی میکند. این مورد یکی از روش های جذب اعتماد بوده که در خصوص موارد مرتبط با رستوران ها و مراکز توزیع مواد غذایی کاربرد بالایی دارد. با این وجود به دلیل وجود جزئیات فراوان آن سرعت انتقال مفهوم در نگاه اول بسیار کاهش میابد. با این وجود تمرکز سبک مسکات از انجام طراحی لوگو بر درک بهتر موضوع و ارتباط بیشتر با بیننده میباشد.  

امبلم :

لوگو امبلم نوعی از لوگو های کلاسیک میباشد. در واقع این سبک یکی از قدیمی ترین شیوه های طراحی برای ایجاد نماد یک برند است. از ویژگی های مهم در این سبک استفاده از المان های بصری اغراق آمیز بوده که اغلب دارای جزییات بالایی هستند. به طور کلی در انجام سفارش های طراحی لوگو به صورت امبلم معمولا حروف و یا عناصر بصری را در قالب یک عنصر بصری دیگر محیط میکنند. به عبارت دیگر طراحی به گونه ای صورت میگیرد که حاشیه لوگو خود یک آیکون و یا نماد مانند یک سپر و یا دایره باشد. با اینحال برخی از آن ها قالب خاصی ندارند. اما در تمامی موارد این طرح با استفاده از متون و یک عنصر اغراق آمیز سعی در انتقال مفهوم ویژگی های یک برند و یا فعالیت خاص به بیننده به صورتی فراتر از آن چه هست را دارند.

قوانین انجام طراحی لوگو :

طراحی لوگو بسیار گسترده است. به طور کلی تمامی خطوط در طراحی آرم و نشان ارتباط مستقیم با قوانین آن دارد. به دلیل محدودیت تعداد اجزا استفاده از فرم های غیر لازم مشکلاتی را ایجاد میکند. از این رو محدودیت بسیاری در خصوص ایجاد فرم در لوگو ها داریم. از طرف دیگر به دلیل استفاده به عنوان جزء اصلی هویت بصری یک برند استفاده از فرم ها و رنگ باید در ارتباط با موضوع فعالیت باشد. در زیر برخی از مهمترین قوانین برای سفارش طراحی لوگو را برای شما آورده ایم.

انسجام در طراحی لوگو :

برای انجام سفارشات مربوط به طراحی لوگو و آرم باید به قوانین آن دقت کرد. اولین قانون طراحی نشان انسجام است. انسجام ارتباط مستقیم با زیبایی یک فرم دارد. از طرفی هم رعایت این قانون نیاز به موارد زیادی خواهد داشت. از نظر روانشناختی درک فرم های منسجم راحت تر از فرم های دیگر میباشد. از این رو در انتقال مفهوم یک طرح نیز ارتباط مستقیم دارد. به همین دلیل رعایت انسجام در انجام سفارش طراحی لوگو حرفه ای بسیار با اهمیت است. به خصوص در لوگوهای بین المللی ایجاد یک طرح کاملا منسجم دارای اهمیت بسیاری خواهد بود. این قانون به غیر از طراحی نشان در تمامی موضوعات بصری و هنری یکی از نکات مهم در طراحی میباشد.

از طرفی رعایت انسجام در هنگام انجام سفارش طراحی نشان بحث زیبایی شناسی و در انتها ارتباط بین بیننده و طراح را تحت تأثیر قرار میدهد. همچنین این ویژگی باعث نظم بصری شده که موجب انتقال مفهوم بهتر و سریعتر به بیننده میشود. اما با اینحال انسجام به طور مستقیم بر دیگر موارد طراحی به غیر از نظم و بحث زیبایی شناسی دخالت ندارد. با اینجال تأثیر آن بر بسیاری از قوانین لوگو باعث تشکیل یک رابطه قوی در این زمینه از طراحی شده است.

محدودیت تعداد اجزا در طراحی آرم :

در انجام سفارش های مربوط به طراحی لوگو محدودیت شدید تعداد اجزا وجود دارد. برای سرعت انتقال مفهوم ظاهری و یادآوری بهتر توسط بیننده باید لوگو دارای اجزای کمتر باشد. ذهن  انسان تمایل بهع درک ساده و سریع اطلاعات ورودی دارد. یادآوری تمامی اجزای یک نقاشی برای انسان در نگاه اول معمولا غیر ممکن است. از این رو برای طراحی لوگو استفاده از اجزای کم برای یادآوری آن اهمیت بسیاری دارد. از طرفی هم تعداد اجزا در میزان انتقال اطلاعات در نگاه اول تأثیر زیادی دارد. همچنین این مورد در قوانین دیگر نیز تآثیر میگذارد. در طراحی آرم و نشان بیشترین ارتباط تعداد اجزا با سرعت انتقال مفهوم میباشد. 

 

به طور کلی سادگی کاربرد زیادی برای یک لوگو دارد. در بهترین حالت حتی لوگو های مسکات که در آن از یک کاراکتر استفاده میکنند باز هم تلاش میشود تعداد اجزا را در آن ها محدود کنند. سادگی باعث افزایش مشاهده پذیری یا همان درک بهتر بصری میشود. در واقع با کاهش جزییات و تعداد اجزا ( همان ایجاد طرح به صورت ساده ) باعث کاهش اطلاعات بصری شده که چشم و مغز انسان ساده تر میتواند آن را پردازش کند. در این صورت حتی اگر شفافیت اندک باشد باز هم مواردی همچون یادآوری در آن حفظ میشود. ( شفافیت یکی دیگر از قوانین طراحی که مقدار آن شامل اطلاعاتی است که مفهوم المان رفرنس را به بیننده منتقل میکند.) 

انتقال مفهوم :

عناصر مربوط به انتقال مفهوم یکی از سه قانون اصلی طراحی لوگو میباشند. یکی از مهمترین این عنماصر سرعت در انتقال مفهوم میباشد. این قانون به دو قسمت انتقال مفهوم ظاهری و عمیق تقسیم میشوند. در طراحی لوگو درک فرم ظاهری برای بیننده ها دارای اهمیت بسیار بالایی میباشد. در واقع مهمترین کاربرد لوگو شناخت آن توسط مخاطبین فعالیت تعیین میشود. لذا سرعت انتقال مفهوم ظاهری مناسب برای شناخت فعالیت توسط افراد لازم است. به همین جهت این مورد یکی از سه قانون اصلی طراحی لوگو میباشد. 

مدت زمان انتقال مفهوم ظاهری توسط بیننده یکی از موارد مهم در این زمینه است. به طور کلی سرعت شناخت یک برند ، به سرعت شناخت نماد آن ارتباط دارد. در واقع طراحی لوگو باید به صورتی باشد که مخاطبین آن بتوانند به خوبی درک ظاهری از فعالیت داشته باشند. با این حال مدت زمان درک کامل بصری چندان با اهمیت نیست. در صورتی که نماد یک برند توسط مخاطبین از لحاظ ظاهری شناسایی شود، وظیفه انجام طراحی آن لوگو به خوبی انجام شده است. *وظیفه آرم*

وضوح در طراحی لوگو :

شفافیت یا وضوح در طراحی لوگو عبارت اند از میزان اطلاعاتی که لوگو از یک موضوع رفرنس به بیننده انتقال میدهد. باید گفت که در برخی موارد اهمیت این مورد کمتر از دیگر قوانین طراحی خواهد بود. با اینحال در صورتی که نیاز به نمایش یک عنصر بصری در لوگو باشد ، باید شفافیت یک طرح آن موضوع خاص را به بننده منتقل نماید. در غیر این صورت در خصوص کارایی لوگو به خصوص شناسایی آن به مشکل ایجاد خواهد شد. به دلیل ارتباط بالای وضوح لوگو به فرم این طرح باید در زمان طراحی اتود توجه ویژه ای به این مورد شود.

تناسبات در طراحی نشان تجاری :

تناسبات در انجام طراحی لوگو و نشان تجاری یک برند با انسجام ، زیبایی و از همه مهمتر کاربرد لوگو در ارتباط میباشد. در واقع این مورد در زمینه های فراوانی از نقش پر رنگی دارد. با این حال به دلیل اهمیت نماد یک برند اهمیت آن بیشتر خواهد بود. همان طور که احتمالا اطلاع داشته باشید. از لوگو در زمینه های بسیار مختلفی استفاده میشود. هر یک از این زمینه ها ویژگی ها خاصی داشته که در نتیجه باعث بوجود آمدن یکسری از محدودیت ها در این طرح میشود. که یکی از این محدودیت ها تناسبات ابعاد در اجزای یک لوگو میباشد. در این مورد باید ابعاد ریزترین جزء لوگو را متناسب  با ناحیه نشست لوگو در نظر گرفت. مرز این محدودیت برابر یک نهم طول و یا عرض ناحیه نشست لوگو میباشد. این مورد به دلیل ثبات در مقیاس این طرح کاربرد بالایی دارد.

سفارش طراحی لوگو در کومو مارکت :

روند به این صورت است که ابتدا اطلاعات را از موضوع فعالیت جمع میکنیم. این مورد به دلیل ایجاد یک لوگو کاملا اختصاصی به همراه کاربرد متناسب با موضوع انجام میگیرد. این مرحله با ارسال یک فایل حاوی برخی از سوالات در خصوص فعالیت همراه است. با جواب دهی درست شما میتواند راهبرد درستی به طراح و کارشناسان ما دهید. لذا توصیه میشود که این مرحله را جدی بگیرید.

در مرحله بعدی ایده پردازی و تنظیم نقشه مسیر طراحی توسط طراح است. طراح طبق اطلاعات بدست آمده نیازمندی های لوگو را شناسایی و پیشنهاد های خود را با مراحعه کننده تحویل درمیان میگذارد.

در مرحله بعد اتود اولیه طبق نیازمندی های لوگو توسط کارشناسان و طراحان کومو مارکت به مراجعین تحویل داده میشود. تعداد اتود مشخص بوده و مراجعه کننده در میان آن ها مورد دلخواه را انتخاب میکند. در مرحله بعد لوگو پیاده شده و ترکیب رنگ و فرم را طبق اطلاعات بدست آمده در مرحله اول تنظیم میکند. در آخر فایل های مربوطه به همراه شناسنامه لوگو ( در صورت درخواست مراجعین) در قالب یک فایل فشرده به مراجعه کننده تحویل داده میشود.  لازم به ذکر است که پیش از سفارش طراحی لوگو، میتوانید مشاوره رایگان دریافت نمایید. این مشاوره به شما در خصوص نیازمندی های فعالیت در خصوص طرح مورد نظر کمک بسیاری میکند.

در فایل های سفارشات طراحی لوگو در گروه کومو مارکت فعالیت مورد نظر بسیار مورد توجه قرار میگیرد. برای مثال در خصوص طراحی لوگو برای یک وب سایت نیازمندی های یک سایت در مورد استفاده از یک نشان در طراحی لحاظ شده و به نوعی برای موضوع مورد نظر بهینه میگردد. در ابتدای کار از مراجعه کننده سوالاتی پرسیده میشود که متناسب به آن فایل های مربطه را ایجاد میکنند. برای مثال در صورتی که یک فعالیت نیاز به ایجاد لوگو به صورت برجسته باشد فرم سیلوئت را در آن لحاظ میکنیم.

مزایای سفارش طراحی لوگو آنلاین :

چاپخانه ها و دیگر مراکز خضوری جهت طراحی تمرکز بالایی در موضوعات چاپ دارند. لذا به طبع زمان کمتری را برای عملیات طراحی در نظر میگیرند. این عمل باعث کاهش کیفیت در برخی از طرح های ایجاد شده توسط مراکز مذکور شده است. این در حالی است که در سفارش طراحی به صورت آنلاین علاوه بر مشاوره رایگان ، تمامی تمرکز بر ایجاد یک طرح ایده عال خواهد بود. در نتیجه میتوان گفت که از مزایای سفارش طراحی لوگو به صورت آنلاین ، کیفیت نهایی این طرح ها است.

نرم افزار طراحی لوگو :

برای انجام سفارشات باید از نرم افراز های خاصی برای طراحی لوگو استفاده کرد. فایل های لوگو نباید در هیچ اندازه ای بی کیفیت، یا به اصطلاح پیکسلی شوند. این ویژگی باعث شده، شما به نرم افزار های برداری برای طراحی لوگو نیاز داشته باشید. فایل های طراحی شده در این برنامه ها در هر اندازه ای که باشند، کیفیت اولیه خود را حفظ میکنند. از طرفی برخی افراد طراحی لوگو را با گوشی خود انجام میدهند. باید گفت که به دلیل نیاز به ابزر های متعدد در این مورد، نتیجه کیفیت مطلوبی نخواهد داشت. دانش افراد در این زمینه تأثیر نسبی بر کیفیت طرح نهایی خواهد داشت. کارشناسان در کومو مارکت با دانش مناسب در این زمینه توانایی لازم برای انجام فعالیت های طراحی را دارند.

قیمت طراحی لوگو در کومو مارکت :

هزینه و قیمت طراحی لوگو در کومو مارکت نسبت به کیفیتی که ارائه میشود، عادلانه و به صرفه خواهد بود. از طرفی گروه کومو مارکت تمام تلاش خود را در ثابت نگه داشتن تعرفه های خود میکند. از این رو تغییرات تعرفه های طراحی لوگو در توسط کومو به نسبت اندک میباشد. همچنین ما سعی داریم تا با تفکیک فعالیت ها، تعرفه های ارسالی را عادلانه و با توجه به شما تنظیم نماییم.

نویسنده : محمد رسول اسکندری (M.R.E)