برندینگ چیست

برندینگ جیست

 1. Home
 2. »
 3. آموزش طراحی
 4. »
 5. برندینگ جیست

برندینگ چیست ؟ آیا برای شما هم سوال است؟ در مورد معنای “برندینگ” مطمئن نیستید؟ نگران نباش! برندسازی یکی از آن مفاهیم بازاریابی است که کمی مبهم بوده و به سرعت ممکن است گیج کننده شود، حتی برای افرادی که بازاریابی را خوانده باشند.

امروز قصد داریم نگاهی به “برندسازی چیست” بیاندازیم و سعی کنیم با کلمات و مثال های ساده پاسخی روشن ارائه کنیم!

برندینگ و محصول دو واژه بوده که به طور مرتب به همراه یکدیگر استفاده میشوند. برای درک مفهوم برندسازی ابتدا باید بدانیم محصولات و برندها چه هستند. خب شروع کنیم؟

تعریف محصول

“به طور کلی، یک محصول هر چیزی است که می تواند برای ارضای یک خواسته یا نیاز به بازار ارائه شود، از جمله کالاهای فیزیکی، خدمات، تجربیات، رویدادها، افراد، مکان ها، خواص، سازمان ها، اطلاعات و ایده ها” (کاتلر و کلر، 2015). ).

این بدان معناست که یک محصول می تواند هر چیزی باشد، از اقامت در هتل، پرواز، دوره زبان، لباس، غذا، مسواک و غیره. برای نشان دادن تعریف یک محصول و نقشی که در تعریف برند دارد، از مثال آب استفاده می کنیم:

آب منبع رایگانی است که هر انسانی برای زندگی و بقا به آن نیاز دارد. با این حال، روزی که انسان ها و شرکت ها شروع به تجاری سازی آن کردند، به عنوان یک محصول تبدیل شد، به عنوان مثال با فروش آب معدنی در بطری های شیشه ای و پلاستیکی.

اما آب همیشه یکسان به نظر می رسد، اینطور نیست؟ مایع و شفاف است. بنابراین، چگونه شرکت‌های مختلف می‌توانند یک محصول مشابه را بفروشند اما همچنان مردم را متقاعد کنند که آب بطری خود را به جای آب رقبا خریداری کنند؟

تعریف برند

«برند نام، اصطلاح، طرح، نماد یا هر ویژگی دیگری است که کالا یا خدمات یک فروشنده را متمایز از سایر فروشندگان می‌داند» (انجمن بازاریابی آمریکا).

شما می توانید یک نام تجاری را به عنوان ایده یا تصویری در نظر بگیرید که مردم هنگام فکر کردن در مورد محصولات، خدمات و فعالیت های خاص یک شرکت، هم از نظر عملی (مثلاً “کفش سبک وزن است”) و هم از نظر احساسی (مثلاً ” کفش به من احساس قدرتمندی می‌دهد»). بنابراین فقط ویژگی های فیزیکی نیست که یک برند را ایجاد می کند، بلکه احساساتی است که مصرف کنندگان نسبت به شرکت یا محصول آن ایجاد می کنند. این ترکیب نشانه‌های فیزیکی و احساسی زمانی ایجاد می‌شود که در معرض نام، لوگو، هویت بصری یا حتی پیام ارسال شده قرار گیرد.

یک محصول می تواند به راحتی توسط سایر بازیگران در یک بازار کپی شود، اما یک برند همیشه منحصر به فرد خواهد بود. به عنوان مثال، پپسی و کوکاکولا طعم بسیار مشابهی دارند، اما بنا به دلایلی، برخی از مردم بیشتر به کوکاکولا و برخی دیگر با پپسی احساس ارتباط می کنند.

بیایید این را دوباره با مثال آب خود توضیح دهیم. محصول فروخته شده آب است، اما به منظور متقاعد کردن مردم برای خرید یک آب خاص، شرکت ها مارک های مختلف آب مانند Evian، Perrier، Fiji یا Volvic را توسعه دادند. و هر یک از این مارک ها معنای متفاوتی برای آب محصول ارائه می دهد:

 • اویان به شما احساس جوانی می دهد
 • پریر با طراوت، جوشان و جذاب است
 • آب فیجی خالص، سالم و طبیعی است
 • ·         … و غیره.

در نهایت، یک نام تجاری احساس درونی فرد در مورد یک محصول یا شرکت خاص است. هر شخصی نسخه مخصوص به خود را از آن ایجاد می کند و محبوبیت برخی از برندها به دلیل احساس مصرف کنندگان نسبت به آنها افزایش یا کاهش می یابد.

برندینگ چیست؟

“برندینگ به معنای اعطای قدرت یک برند به محصولات و خدمات است” (بیانی از کاتلر و کلر، 2015) برندسازی فرآیند معنا بخشیدن به سازمان، شرکت، محصولات یا خدمات خاص با ایجاد و شکل دادن به یک برند در ذهن مصرف کنندگان است. این یک استراتژی است که توسط سازمان‌ها طراحی شده است تا به افراد کمک کند تا سریعاً برند خود را شناسایی و تجربه کنند و به آنها دلیلی برای انتخاب محصولات خود نسبت به محصولات رقیب ارائه می‌دهند، با روشن کردن اینکه این برند خاص چیست و چیست.

هدف جذب و حفظ مشتریان وفادار و سایر ذینفعان با ارائه محصولی است که همیشه با آنچه برند وعده می دهد، همسو باشد.

چه کسانی را تحت تأثیر قرار می دهد؟

مصرف کنندگان: همانطور که در بالا توضیح داده شد، یک برند در هنگام احساس عدم تصمیم گیری در مورد یک محصول مشابه از شرکت های مختلف، میانبر تصمیم گیری را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد.

کارمندان / سهامداران / اشخاص ثالث: علاوه بر کمک به مصرف کنندگان در تشخیص محصولات مشابه، استراتژی های برندسازی موفق نیز به شهرت شرکت می افزایند. این دارایی می تواند بر طیفی از افراد، از مصرف کنندگان گرفته تا کارمندان، سرمایه گذاران، سهامداران، ارائه دهندگان و توزیع کنندگان تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، اگر شما یک برند را دوست ندارید یا احساس نمی کنید با آن ارتباط دارید، احتمالاً نمی خواهید برای آن کار کنید. با این حال، اگر احساس می کنید که برند شما را درک می کند و محصولاتی را ارائه می دهد که به شما الهام می بخشد، احتمالاً تمایل دارید برای آن کار کنید و بخشی از دنیای آن باشید.

نحوه برندینگ

نحوه برندینگ و برندسازی به این صورت است که از تمامی ابزار ها و جنبه های ارتباط با مشتری استفاده کرده، و آن را بهینه میکنند، تا که به یک نتیجه مناسب برسند. شرکت ها معمولا از ابزارهای مختلفی برای ایجاد و شکل دادن به یک برند استفاده می کنند.

برندینگ را می توان از طریق تعریف عناصر زیر به دست آورد:

 • جوهره برند و هویت اصلی: این شامل هدف، چشم انداز، ماموریت، ارزش ها و اصول راهنما برند می شود.
 • موقعیت یابی برند
 • وعده برند
 • هویت برند: به عنوان مثال، نام برند، شخصیت، سبک ارتباطی و لحن صدا، طراحی هویت بصری (از جمله طراحی لوگو ، پالت رنگ، تایپوگرافی و غیره)

علاوه بر این، طراحی یک برنامه ارتباطی برند برای زنده کردن برند و اجازه تجربه آن توسط مخاطبان مختلف ضروری است. همچنین برند باید با تمام جنبه های سازمان همسو باشد تا از انسجام و قدرت آن اطمینان حاصل شود. این بخش از برندسازی که شامل اجرای برند است، اغلب با استراتژی های بازاریابی همپوشانی دارد. برخی از نمونه ها عبارتند از:

 • طراحی وب و حضور آنلاین
 • کمپین های تبلیغاتی و ارتباطی: به عنوان مثال، خبرنامه ها، تبلیغات رسانه های اجتماعی، تبلیغات تلویزیونی، رادیو، مجلات، تبلیغات در فضای باز
 • طراحی محصول و بسته بندی
 • تجربه در فروشگاه
 • حمایت و مشارکت
 • خدمات مشتری
 • تجربه فضای کاری و سبک مدیریت

در مثال ما از نام تجاری آب، طراحی بسته بندی و تبلیغات شاید قوی ترین ابزار مورد استفاده بازاریابان باشد:

طراحی بسته بندی فروشنده خاموشی است که توجه مصرف کنندگان پرمشغله را در فروشگاه جلب می کند. مصرف کنندگان را در مورد ویژگی های محصول آگاه می کند و به صورت بصری برند را از رقبا در قفسه متمایز می کند.

یک مثال جالب Fiji Water است که توانست طرحی بطری ایجاد کند که کاملاً ارزش‌های برند را منعکس می‌کند: خلوص از طریق جلوه‌های شفافیت منعکس می‌شود و طبیعت از طریق تصویر گل‌ها و برگ‌های استوایی در پس‌زمینه درک می‌شود.

با این حال، خوب است که این برند به جای پلاستیک بسته بندی شیشه ای را در نظر بگیرد. این با تصویر طبیعی که آنها به تصویر می‌کشند هماهنگ‌تر است و برای سیاره بهتر است. بسته بندی فقط طراحی نیست. مواد انتخاب شده نیز می تواند بر برندها تأثیر بگذارد.

تبلیغات ابزاری قدرتمند برای ایجاد و شکل دادن به دنیای برند است، زیرا بسیار بصری است و داستانی در مورد محصول/شرکت می گوید.

نتیجه

به عبارت بسیار ساده، یک محصول چیزی است که شما می فروشید، یک نام تجاری تصویر درک شده از محصولی است که می فروشید، و برندسازی استراتژی ایجاد آن تصویر است.

امیدوارم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا درک واضح تری از معنای برندسازی داشته باشید. اگر نظر یا پیشنهادی برای بهبود مقاله دارید، لطفاً نظرات خود را در نظرات زیر دریغ نکنید!

برای مطالعه بیشتر ...