لوگوتایپ چیست

  1. Home
  2. »
  3. دسته‌بندی نشده
  4. »
  5. لوگوتایپ چیست

در طراحی لوگوتایپ یا همان Wordmark از نام فعالیت به صورت کامل در لوگو بکار گرفته میشود. در این سبک هدف در ساده سازی فهم نام برند بوده و برای تشخیص و یادآوری بهتر نام فعالیت دارای کاربرد فراوانی است. در واقع این سبک از طراحی ، فهم نام فعالیت را ساده تر میکند. محبوبیت این سبک در صنایع، به ویژه فناوری، رسانه، مد و غذا به دلیل همین ویژگی است. چرا که تشخیص نام به خصوص برای فعالیت های تازه تأسیس میتواند بسیار مهم باشد.

لوگو تایپ چیست؟

این یک نوع طراحی لوگو است که فقط نام شرکت را شامل می شود – بدون نماد، طلسم یا نشان. لوگوهای وردمارک «لوگوتایپ» نیز نامیده می‌شوند و می‌توانند شامل تغییرات لوگوی مونوگرام برای فضاهای کوچک‌تر مانند نمایه‌های رسانه‌های اجتماعی و فاویکون‌ها باشند. به دلیل سادگی این لوگوها، تایپوگرافی و فاصله گذاری بسیار مهم است.

نمونه هایی از لوگوتایپ های معروف عبارتند از گوگل، کوکاکولا و کالوین کلاین. در این موارد، کلمات به نقطه عطف بصری هویت برند تبدیل شده اند.

لوگوهای معروف در این سبک: گوگل، نیویورک تایمز، کالوین کلاین و کوکاکولا.

ایان پیجت، طراح گرافیک ساکن بریتانیا و بنیانگذار Logo Geek می گوید: «وقتی به دنیا می آییم، حروف و فونت ها فقط شکل هستند، اما با رشد ما شروع به پیوند دادن اشکال به کلمات، و طراحی آن کلمات به خاص می کنیم. اشیاء و سازمانها،

به عنوان مثال، اگر از کسی بخواهم که فونت مناسبی را برای کلمه ارتش انتخاب کند، اکثر ما یک شابلون سنگین را به تصویر می کشیم و به احتمال زیاد آن را به رنگ سبز تیره نیز رنگ می کنیم.

یکی از افراد مهم می گوید که اگر مخاطب هدف خود را درک کنید، می توانید از این تداعی های فرهنگی و بصری برای برقراری ارتباط پیام های خاص از طریق ترکیب رنگ ، فونت و لوگو استفاده کنید. در ادامه در خصوص زمان استفاده از سبک لوگوتایپ در طراحی لوگو توضیحات بیشتری خواهیم داد.

چه زمانی یک لوگوتایپ را طراحی کنیم :

در حالی که بسیاری از طراحان به لوگوتایپ (که به آنها  wordmarkنیز گفته می شود) علاقه دارند و آنها را “ناب”ترین شکل لوگو می دانند، ایجاد یک لوگوتایپ زمانی که شما طراح نیستید می تواند ترسناک باشد. چرا که این سبک نیازمند اصول خاصی بوده که باید در انتخاب نوع حروف و فونت و دیگر مراحل آن رعایت شود.

از طرفی شما نمی خواهید لوگوی شما خسته کننده یا فراموش شدنی باشد. و هنگامی که در حال راه اندازی یک کسب و کار هستید، ممکن است برای برقراری ارتباط با آنچه ارائه می دهید به کمک نیاز داشته باشید، که بدون کمک بصری نماد لوگو دشوار است.

با این حال بسیاری از شرکت ها دارای آرم هایی هستند که نمادهایی مانند نایک، اپل یا مک دونالد دارند. به همین دلیل، من احساس می کنم که صاحبان مشاغل انتظار دارند که یک لوگو شامل یک نماد باشد.

یک نماد همچنین می تواند ارزش بیشتری داشته باشد. چرا که گاهی ” یک تصویر بهتر از هزاران کلمه است.” لذا باید در انجام سفارش طراحی لوگو ، موضوع فعالیت را در نظر داشته باشید.

با این حال، Paget اضافه می کند، یک علامت کلمه با طراحی خوب راه حل ایده آل برای برخی از مشاغل است. در اینجا موارد قوی برای انتخاب این نوع لوگو وجود دارد:

شما یک نام تجاری کوتاه و متمایز دارید – یک کلمه ایده آل است. علامت کلمه به تشخیص نام کمک می کند، که در دنیای استارتاپ ضروری است. اگر نام کسب و کار شما طولانی تر است یا حاوی چندین کلمه است، یک تک نگار یا حروف را در نظر بگیرید (به HBO یا IBM فکر کنید).

شما در حال برنامه ریزی برای استفاده از لوگوی خود در بسیاری از رسانه های مختلف یا در بالای تصاویر و پس زمینه های مختلف هستید. ادغام لوگوی علامت کلمه در چندین پلتفرم آسان‌تر است، زیرا لازم نیست نگران خوانایی یک نماد یا املاک و مستغلات آن باشید – و لازم نیست نگران تغییرات متعدد باشید.

شما می خواهید از یک رنگ یا حروف روشن و متمایز در لوگوی خود استفاده کنید. یک لوگوتایپ قوی نیازی به عناصر دیگری ندارد که با آن رقابت کنند یا تأثیر آن را از بین ببرند.

نحوه طراحی لوگوتایپ :

فونت در طراحی لوگو تایپ بسیار اهمیت دارد. در ادامه در خصوص انتخاب یک فونت مناسب در این زمینه توضیحات بیشتری میدهیم :

فونت مناسب برای لوگوتایپ :

از آنجایی که لوگوتایپ ها فقط با استفاده از حروف ساخته می‌شوند، انتخاب حروفی که شخصیت برند شما را نشان می‌دهد بسیار مهم است. همانطور که مایکل ایوامی در کتاب خود به نام لوگو می نویسد: «کلمات دارای معنی هستند. تایپ‌فیس‌ها شخصیت را منتقل می‌کنند.»

برای شروع فرآیند انتخاب فونت لوگو، به چند صفت برای توصیف شخصیت برند خود فکر کنید، مانند “مفید” و “محيط محور”. سپس شروع به بررسی خانواده فونت ها و حروف نوشته کنید تا ببینید آیا با آن صفت ها مطابقت دارند یا خیر.

اگر یک شرکت بیمه عمر را اداره می‌کنید، فونت اسکریپت منطقی نخواهد بود، اما می‌تواند برای برندسازی شخصی یا برای مشاغل هنری یا لوکس به خوبی کار کند.

فونت سریف برای اردوگاه تابستانی کودکان کار نمی کند، اما ممکن است برای برندهای پیچیده در صنایع سنتی به خوبی کار کند.

فونت‌های Sans-serif در سمت مدرن هستند و هیچ ضربه‌ای روی کاراکترها وجود ندارد. آنها را برای برندسازی در صنایع فنی، حقوقی، مشاوره یا معماری عالی می کند.

تفاوت بین Helvetica، یک sans-serif، و Baskerville، یک فونت سریف را در زیر بررسی کنید

فراتر از فونت های serif و sans serif، طیف گسترده ای از گروه بندی فونت ها وجود دارد. به عنوان مثال، در اینجا نحوه دسته بندی فونت ها در Looka آمده است:

مانند هر سبک لوگو، شما همچنین می‌خواهید حروفی را انتخاب کنید که مطمئن شود نام شرکت شما در اندازه‌های مختلف و در کانال‌های مختلف خوانا است. برای انجام این کار، در نظر بگیرید:

وزن – حروف شما ضخیم است یا نازک؟ جامد یا بافت؟

حروف کوچک – حروف بزرگ یا کوچک چگونه به نظر می رسد؟

ویژگی ها – آیا تایپ فیس شما متمایز است؟

برای مطالعه بیشتر ...